seo uzmani ,

Köpeklerde Demodeks Uyuzu

Demodex canis adı verilen parazit, demodeks uyuzuna neden olur. Bu mikroorganizma köpeğin dermis ve epidermis tabakalarında yaşar. Ancak, bu maytlar kontrol edilemez bir şekilde üremeye başladıkları zaman komplikasyonlar baş göstermeye başlar.

Demodeks uyuzu kendini iki şekilde belli eder:

  • Lokal: Derinin ufak bir bölümünü etkiler, genelde yüzde ortaya çıkar. Sivilceye benzer yapılar oluşur ve bu yapıların etrafındaki tüyler dökülür.
  • Genel: Adından anlaşılacağı üzere, bu tür uyuz hastalığı hayvanın epidermisindeki tüm bölgelere yayılır.

Yaşamlarının ilk altı aylarında yavru köpekler uyuza karşı savunmasızdırlar.

Büyük ölçüde tüylerin dökülmesine eşlik eden deride kızarıklık ve şiddetli inflamasyon gerçekleşir. Bunlar en belirgin belirtilerdir. En şiddetli durumlarda, köpeğin yaralarından anormal sıvı ve rahatsız edici kokular gelebilir. Her yaş grubundan köpeği etkileyebilir.

Bu hastalığın iki türünün de tipik bir özelliği vardır: kaşıntı. Sürekli devam eden kaşıntı sadece kısır döngüye sebep olur ve durumu sonu gelmez bir hale sokar. Oldukça rahatsız edici bir durumdur. Köpekler durmadan hassas bölgeleri kaşır dururlar. Ancak bu hareket yaraları daha da derinleştirir ve üstelik maytların derinin başka bölgelerine doğru yayılmalarını sağlar.

Bir köpeğin hastalığa olan hassasiyetini arttıran iki etkenden birisi genetik diğeri de hormonal dengesizliklerdir. Beslenme bozukluğu olan köpekler de yüksek risk taşımaktadır. Uyuz hastalığının bu çeşidi insanlara bulaşmamaktadır.